Kde najít peníze navíc

31.srpen 2013

Rádi byste něco každý měsíc ušetřili nebo si dopřáli něco pro radost, ale peníze se vám hned rozkutálí? Poradíme vám, kde můžete ušetřit, kde peníze nejčastěji unikají a jak najít pravidelně v rozpočtu nějaké navíc.

Finanční produkty a bankovní poplatky

Opravdu dnes musíte platit za běžný účet? Je vaše banka výhodná, nebo měsíčně polyká zbytečně desítky korun? Jestliže máte hypotéku, pouvažujte o jejím refinancování. U každého spoření nebo pojištění zvažte jeho výhodnost a případně se poohlédněte po jiném. Mnoho lidí finanční produkty vzájemně neporovnává a sáhnou zkrátka po tom, co jim někdo doporučí.

Konsolidace úvěrů

Máte několik půjček zároveň? Pak vás měsíční splátky a poplatky připravují o zbytečně moc peněz. Již půjčené peníze si ale můžete zlevnit a to pomocí konsolidace s podmínkou dobré platební morálky. Využijte toho, že se banky perou o klienty, slučte půjčky do jedné a měsíčně zaplaťte méně.

Denní drobné výdaje a impulzivní nákupy

Kupujete si denně několikrát kávu, krabičku cigaret nebo třeba pravidelně ve stánku pořizujete noviny nebo časopisy, které stejně nikdo nečte? Na drobných výdajích lze také ušetřit. Dejte si kávu doma, vykuřte o pár cigaret méně, kupujte jen to, co opravdu potřebujete. Podobně v obchodě každou věc několikrát obraťte v rukou a zeptejte se sami sebe, zda ji musíte mít i za tuto cenu.

Drahé dárky

Čas Vánoc je pro mnohé noční můrou, podobně narozeniny nebo svátek jejich nejbližších. Vždyť ale nemusíte kupovat příliš drahé dárky. Mnohdy to obdarovaný ani neocení, neočekával nic drahého, a vy jste zbytečně zasáhli do vašeho rozpočtu. Samozřejmě to neznamená na vašich blízkých nějak přehnaně šetřit, vždy ale zvažte, co je adekvátní, a co už ne. Dobře promyšlený dárek od srdce udělá více služby než nějaká předražená věc.

Zapisování výdajů

Zkuste si po nějaký čas, nejlépe ale neustále, zapisovat své výdaje. A to všechny, i ty nejmenší položky jako je třeba jízdenka MHD nebo žvýkačky v trafice. Uvidíte, kam vaše peníze mizí a teprve pak s tím budete moct něco udělat.