Vyhrožuje vám registr dlužníků exekucí? Radíme nereagovat!

Aktualizováno 5. června 2024

V České republice máme tři oficiální registry dlužníků, kam se zapisují dluhy fyzických osob, konkrétněji řečeno dluhy běžných občanů nepodnikatelů. Jenže pak je tu ještě jeden registr, který oficiální není, parazituje na oficiálním systému a vysává z lidí peníze. Dokonce vyhrožuje exekucemi.

Které registry dlužníků patří k oficiálním?

Jde v tomto případě o registry, na jejichž provoz může dohlížet Česká národní banka a za jejichž činností stojí poskytovatelé úvěrů napříč celým českým trhem s půjčkami. Jsou celkem tři, z toho dva takzvaně pozitivní a jeden s přídomkem negativní. Které to jsou?

BRKI aneb Bankovní registr klientských informací

Některé banky a stavební spořitelny jsou členy Bankovního registru klientských informací. Jde o registr pozitivní, takže se v něm objevíte ihned po podání žádosti o úvěr. Proč? Aby ostatní členové registru věděli, že se chystáte být dlužníkem.

I žádosti, kterým se nevyhovělo, zůstávají zapsané v registru, v tom bankovním po dobu jednoho roku. Tím vás ochrání před předlužením, což platí i v době, kdy už reálnými dlužníky jste, a chtěli byste si vzít další půjčku, případně si uzavřít smlouvu na příliš drahý telefonní tarif a podobně.

V BRKI jsou postupně evidovány všechny skutečnosti spojené s úvěrem. Tedy žádost, vyhovění, poskytnutí peněz a celá historie vašeho splácení, ať probíhá dobře či špatně. Jde o pozitivní registr, tedy popis úvěrové historie, proto se zde eviduje úplně vše.

NRKI aneb Nebankovní registr klientských informací

Podobným registrem dlužníků je NRKI, kam se stejným způsobem zapisují žádosti o úvěr, vyhovění nebo odmítnutí žádostí, poskytnutí úvěru a jeho pozdější splácení. Ovšem s tím rozdílem, že jde o nebankovní sektor.

Ale i NRKI je registrem pozitivním, takže se sem dostanete už jen podáním žádosti o úvěr. Neúspěšné žádosti se evidují šest měsíců. I do NRKI se zapisuje komplet celá historie dané půjčky. Někdy jsou sem zapisovány též tzv. půjčky bez registru, a to v případě, kdy jejich poskytovatel sice žadatele v registru prověří, ale pokud má žadatel již jiné půjčky, neposuzuje tuto skutečnost přísně, pokud je prokazatelné, že je klient stále dost bonitní.

SOLUS aneb jediný čistě negativní registr

Třetím registrem, který patří k těm oficiálním, je SOLUS. Ale jde o čistě negativní registr, kam se dostanete, až když začnete mít problémy se splácením. Proto se tu neobjevují všechny záznamy o spotřebitelských úvěrech, ale pouze ty, kde měli lidé potíže splácet, případně nespláceli, protože vůbec netušili, že někde nějaký dluh mají.

Jestliže se do SOLUSu (či jiného oficiálního registru) dostanete neoprávněně, máte právo na výmaz z registru poté, co prokážete, že do něj nepatříte. Vymazán musí být váš záznam do tří měsíců od prokázání neoprávněnosti vašeho zápisu. Do tří let od splacení půjčky musí být záznam vymazán ze všech registrů.

A co zmiňovaný neoficiální a parazitující registr dlužníků?

Čtvrtým registrem, na který často narazíte, je CERD neboli Centrální registr dlužníků ČR. Jde o podvodný registr. Varují před ním jak oficiální registry a Česká národní banka, tak také Úřad pro ochranu osobních údajů. Je to však to jediné, co mohou dělat, protože firma provozující tento registr a vydělávající na neinformovanosti Čechů, sídlí v USA.

Výpis z tohoto registru vám rozhodně nepomůže získat žádnou půjčku, ani tu, co bude inzerována jako předschválená. Proč? Protože výpisy z CERD jsou zkrátka neplatné. Zaplatíte za ně 300 korun, ale papír můžete zahodit.

Pokud si objednáte službu za 2 000 korun, můžete po dobu pěti let do tohoto „registru“ nahlížet. Jenže když si to s platbou rozmyslíte a službu odmítnete, začne CERD vyhrožovat exekucí. Rozhodně na exekuční výhružky od CERDU nijak nereagujte. Platební rozkaz totiž může vydat jedině soud. A na ten se CERD jistojistě neobrátí!

Pokud máte zápis v registrech dlužníků i přesto můžete využít konsolidaci půjček bez registru nebo SMS půjčku bez registru.